Mogu li se deca baviti sportom tokom ovog leta i na koji način mogu biti bezbedna (tokom pandemije Korona virusa)
Ukoliko ste roditelj, možda vam već sada izgleda čudno što su parkovi prazniji nego inače, što deca provode sve manje vremena napolju a fizička aktivnost je smanjena. Na žalost pandemija Korona virusa je mnoge ostavila bez svakodnevnih letnjih rutina, i sada najvažnije od svega jeste kako da sačuvamo svoje i zdravlje svojih najmilijih.
Na koji način tokom pandemije odlučiti šta je za vaše dete najbolje, pokušaćemo da obljasnimo u ovom tekstu.
Moramo da podstaknemo decu da budu aktivna, ali minimizirajući rizike što je više moguće. Virus je prisutan i dalje u većini dela sveta, a jedino što trenutno možemo da uradimo je da brinemo o svojoj zaštiti i pokušamo što normalnije da se ponašamo.
Nekoliko stvari koje bi trebali da uzmete u obzir dok vagate potencijalne rizike bavljenja sportom vašeg deteta predstavićemo vam u nastavku ovog teksta.
Zašto je sport bitan za mlade
Druženje i društvena interakcija koje sport pruža, presudni su za normalan psihofizički razvoj deteta. Iako je otkazivanje mnogih sportskih aktivnosti koje su trebale da se organizuju za decu bile neophodne kako bi se sprečilo širenje i usporavanje virusa, one nisu prošle bez negativnih posledica. Istraživanja su pokazala da kada nema fizičke aktivnosti i kada su okrenuta svom domu, deca teže sedentarnom načinu života, lakšem prejedanju, dužem provođenju vremena ispred računara i tv ekrana, i uopšte smanjena je socialna interakcija.
U istraživanju sprovedenom na više od 1.700 kineske dece, pokazano je da svako peto ima određene oblike anksioznosti i depresije.
S tim u vezi veoma je važno da omogućimo mladima učestvovanje u sportskim aktivnostima, ali uz minimiziranje rizika koji mogu dovesti do zaražavanja i širenja opasnog virusa.
Sigurni načini obavljanja fizičke aktivnosti tokom pandemije virusa
Najsigurniji načini da se deca tokom ovog leta vrate fizičkim aktivnostima, jeste da rade vežbe na izgradnji i usavršavanju određenih veštima i kondicioniranja kod kuće.
Kada procenjujete da li bi vaše dete trebalo da učestvuje u određenoj aktivnosti morali bi da obratite pažnju na sledeće činioce:
- sa koliko dece će biti u komunikaciji;
- koliko blisko će komunicirati sa ostalom decom;
- koliko opreme deli sa drugom decom;
- koliko će biti u mogućnosti da održi distancu;
- da li se sportska aktivnost obavlja u zatvorenom ili otvorenom prostoru.
Morate da razumete da sportovi poput fudbala, košarke, rvanja i uopšte sportova gde je neophodna bila kakva vrsta interakcije, su sportovi visokog rizika. Sportske aktivnosti se mogu smatrati sigurnijim ukoliko se obavljaju u otvorenom prostoru, a još više ukoliko je tokom aktivnosti moguće nositi i masku.
Lična odluka
Osim prirode sporta i aktivnosti u obzir treba uzeti i ličnu situaciju vašeg deteta i porodice:
- individualne rizike koji se odnose na to da li vaše dete već ima određeno stanje poput astme koja ga može postaviti u stanje ozbiljnijeg rizika od oboljenja u odnosu na drugu decu;
- ostali članovi domaćinstva koji mogu biti stariji od 65 godina, i biti podložniji zaražavanju;
- starija deca moći će da budu svesnija i lakše će slediti uputstva prilikom nošenja maski i kontakta sa drugima.
Preduzmite korake da osigurate bezbednost
Ukoliko ipak odlučite da se vaše dete tokom ovog leta bavi sportskim aktivnostima, trebali bi da obratite pažnju na sledeće:
- preskočite rukovanja i bliske kontakte;
- naučite dete da ukoliko mora da kine ili kašlje to uradi u nadlakticu ili maramicu, a nikako u ruke;
- dete bi trebalo da nosi masku uvek kada je okruženo većim brojem ljudi;
- dete bi trebalo pre i nakon svake fizičke aktivnosti da dobro opere ruke i da se umije.
Morate razumeti da ne postoji knjiga koja bi nas uputila na koji način bi trebali da se ponašamo tokom svakog dana tokom pandemije, pa je upravo na nama da donesemo najbolju moguću odluku o zdravlju i dobrobiti nas i naše porodice. Verujte svojim instiktima, ne bojte se razgovarati o bilo kakvim nedoumicama sa svojim trenerom i zdrastvenim radnicima. Podstičite decu na fizičku aktivnost, konstantno ih učite o zdravlju i sopstvenoj brizi, i nadamo se da će sve ovo već proći kako bi mogli normalno da funkcionišemo.